Top

Cholesterol – przyjaciel czy wróg?

Cholesterol – przyjaciel czy wróg?

„Taka młoda, a tyle cholesterolu je, co to będzie na starość”

Usłyszałam dziś od pewnej starszej Pani +20kg. Na talerzu miała dwie bułki z „ciemnego” pieczywa, ser żółty, miód, salami, musli w miseczce, jogurt naturalny i kawałek melona.

Uśmiechnęłam się uprzejmie i ugryzłam kawałek boczku

Pozdrowienia dla świadomych

P.S Zdjęcie przedstawia mój talerz

Zacznijmy od podstaw.

1. Cholesterol to ważny element produkcji hormonów takich jak: kortyzol, estrogen, testosteron i witaminy D.
2. Buduje i naprawia ściany komórek.
3. Jego obecność w błonach komórek nerwowych mózgu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania synaps, odgrywa on również dużą rolę w funkcjonowaniu systemu odpornościowego.
4. Wspomaga trawienie i przyswajanie witamin A,D,E,K.
Cholesterol przemieszcza się w krwiobiegu w ten sposób, że przyłącza się do struktur zwanych lipoproteinami, tworząc kompleksy lipoproteinowe z cząsteczkami cholesterolu. Na pewno już wcześniej o nich słyszałeś LDL i HDL. Często martwicie się, że będąc na diecie białkowo-tłuszczowej Wasz poziom cholesterolu drastycznie wzrośnie bo przecież dostarczacie więcej tłuszczu. Nie jest to prawda. Poziom cholesterolu i lipoprotein we krwi jest determinowany przez dużo potężniejsze czynniki niż cholesterol w Twojej diecie. W rzeczywistości ogromna większość cholesterolu krążącego we krwi jest wytwarzana przez Twój organizm: w zależności od Twojego stanu zdrowia i diety. Wątroba produkuje od 3 do 10 razy więcej cholesterolu niż dawka, którą przyjmujesz w jedzeniu.
Powodem zwiększonej produkcji cholesterolu jest nadmierne spożywanie węglowodanów i uogólniony stan zapalny organizmu.
Leki statynowe, które przepisuje lekarz zmniejszają syntezę cholesterolu i redukują zapalenie uogólnione. Oczywiście teraz już wiesz, że z zapaleniem możesz walczyć sam, zmieniając swoją dietę i w ten sposób wyeliminować potrzebę brania leków przez resztę życia.
Wysoki poziom cholesterolu nie zawsze jest wyznacznikiem choroby!
Jak we wszystkim liczy się cały obraz sytuacji. Powiedzmy, że Twój cholesterol całkowity wynosi 230mg/dl jeśli nie masz zapalenie układowego, a masz wysoki poziom kompleksu HDL i niski poziom triglicerydów możesz się uważać za osobę ogólnie zdrową, a ryzyko wystąpienie u Ciebie choroby serca jest niskie, nawet jeśli masz granicznie wysoki cholesterol całkowity.
Jednak gdy masz cholesterol na poziomie 230mg/dl, któremu towarzyszy stan zapalny, niski poziom HDL i wysoki triglicerydów, to już zupełnie inna sprawa. W tym przypadku wysoki poziom cholesterolu ustawia Cię w grupie zwiększonego ryzyka choroby serca i udaru mózgu.

Lipoproteiny LDL i HDL działają jako przenośniki cholesterolu z wątroby i do wątroby. Ostatnie ustalenia wskazują, że LDL transportują cholesterol w formie estru z kwasem tłuszczowym do tkanek obwodowych, natomiast HDL usuwają jego cholesterol w formie jego estru stearynowego z ginących komórek i przekazują go z powrotem do wątroby. Jeżeli LDL dostarczają więcej cholesterolu niż potrzeba lub gdy nie ma wystarczającej ilości HDL, by go usuwać, wtedy jego nadmiar odkłada się w tętnicach. Im wyższy poziom HDL, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo powstania złogów i niższe ryzyko choroby serca i zgonu. Ponadto HDL zawiera enzym o właściwościach przeciwutleniających,co stanowi dodatkowy czynnik zabezpieczający przed chorobami serca. Samo działanie lipoprotein, zarówno LDL jak i HDL jest zbawienne i w pełni oddaje ich funkcję gwarantującą zdrowie człowieka i zachowanie homeostazy. To człowiek powoduje nadmierną aktywację lipoprotein LDL, skutkiem czego nadbudowuje się blaszka miażdżycowa.

Normy, które powinna prezentować zdrowa osoba bez ryzyka rozwinięcia choroby sercowo-naczyniowej:
Glukoza na czczo < 90
TG < 100
HDL > 45
LDL > 100 < 200
HDL = TG
HDL : LDL = 1 : 2-3
OB/CRP < 2
Homocysteina < 6
Niskie AST i
Podsumowując: „Cholesterol nie jest ani zły, ani dobry. Jest po prostu niezbędny”
Hubert Juźków, lekarz medycyny, autor książki „Druga młodość supermana”.

Share

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.