Top

Niedoczynność tarczycy? Hashimoto?

Niedoczynność tarczycy? Hashimoto?

Ostatnio bardzo popularne jednostki chorobowe, przede wszystkim u kobiet. Etymologia może być różna, ale nie o tym dziś. Łatwo się pisze o pewnych sprawach dopóki nas one nie dotyczą. Ja o swojej przypadłości wiem już jakiś czas. Mam subliniczną niedoczynność tarczycy i hashimoto. Martwi mnie podejście lekarzy w tej sprawie, którzy zlecają zbadanie tsh i na tym koniec. Jak by tego było mało nawet jeśli kobieta ma tsh powyżej 3 to mówią, że nie ma się czym przejmować bo przecież norma jest do 4. O zgrozo! Coraz więcej publikacji pisze o tym, że wszystko powyżej 2 może świadczyć o rozwijającej się niedoczynności! Dodatkowe badania niezbędne to Ft3 i ft4! A także przeciwciała anty-tpo i anty-tg na wykluczenie lub potwierdzenie choroby autoagresywnej -Hashimoto. Uwaga to żaden chińczyk ani japoniec  tylko choroba autoimmunologiczna!
Niestety nasz organizm zaczął działać przeciwko nam i atakuje sam siebie, w tym przypadku tarczycę. Błagam nie dajcie sobie wmówić, że euthyrox czy letrox jest rozwiązaniem problemu. Bo tak naprawdę nie wiele on zmienia. Pamiętajcie, że prawidłowa diagnostyka jest równie ważna jak samo leczenie!

Uwaga! Da się z tym żyć i wcale nie jesteśmy skazane na otyłość i nadwagę! Fakt jest nam ciężej, ale to nie znaczy, że jest to niemożliwe! Wszystko to kwestia wiedzy!
Trochę podstaw dla przyswojenia

Tarczyca to stosunkowo mały organ znajdujący się w środku szyi, którego funkcje endokrynologiczne są niezwykle ważne.

Objawy niedoczynności tarczycy:

Wzrost masy ciała Obniżony nastrój Gorsze myślenie Osłabione mięśnie Wypadanie włosów Kruche paznokcie Zaparcia Słaby senWysoki cholesterol

Co ma wpływ na rozwój niedoczynności:

Stres

Wypalone nadnercza

Autoimmunologia

Niedobory – selen, cynk, D3, B12, Fe

Niedokwaszony żołądek

Antybiotyki i hormony ( doustna antykoncepcja – ryzyko wzrostu poziomu globuliny wiążącej tyroksynę, która blokuje możliwość mocowania hormonu tarczycy do receptora )

Jelita!

L-tyrozyna

Stany zapalane – wirusy, grzyby, bakterie

Skoki poziomu cukru – IO

HASHIMOTO najczęstszy rodzaj zapalenia tarczycy i najczęstsza przyczyna pierwotnej niedoczynności gruczołu tarczowego. Choroba o podłożu autoimmunologicznym, często współistnieje z innymi chorobami autoimmunologicznymi.
PRZYCZYNY

 Niedobory,

 Nietolerancje,

 Nadnercza,

 Trawienie,

 Toksyny,

 Jod,

 Jelita,

 Stan zapalny,

 Infekcja,

 Gluten,

Share

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.